Jak wczytać kod z pliku i zainstalować biblioteki - Arduino

Utworzono: 20 sierpień 2016

Cały proces opiszę na przykładzie AQma LED Control (http://magu.pl/aqma-led-control)

Instalacja Arduino IDE

 Aby wczytać kod z pliku z rozszerzeniem *.ino do mikrokontrolera wlutowanego na płytce Arduino należy się zaopatrzyć w stosowne oprogramowanie dostępne na stronie: https://www.arduino.cc/en/Main/Software

 Tu screeny co trzeba kliknąć aby je ściągnąć (kliknij żeby powiększyć obrazek):

 Następnie nalezy zainstalować ściągniętą aplikację postępując zgodnie z instrukcjami zawartymia na kolejnych ekranach instalatora. Wraz z Arduino IDE zainstalują się sterowniki do USB.

Zainstalowany program powinen wyglądać mniej więcej w ten sposób (kliknij żeby powiększyć obrazek):

Instalacja bibiotek

 Czasami wczytywany kod wymaga zewnętrznych bibliotek (np. do specyficznych czujników, zegarków RTC itp). Zazwyczaj autor kodu udostępnia biblioteki lub linki do nich.

 W przypadku AQma LED Control są to trzy biblioteki time, DS1307RTC, OneWire (dostepne na stronie http://magu.pl/aqma-led-control). Należy je ściągnąć i zapisać na dysku. Pliki są spakowane zipem, nie należy ich rozpakowywać! Instalacja ogranicza się do kliknięcia Szkic -> Dołącz bibliotekę -> Dodaj bibliotekę .ZIP... Jednorazowo można wczytać tylko jedną bibliotekę, więc w powyższym przydadku czynność tę należ powtórzyć trzykrotnie (dla time, DS1307RTC i OneWire). 

 Wgrywanie kodu do Arduino

 Po zaopatrzeniu się w odpowiedznie oprogramowanie i biblioteki można oprogramować mikrokontroler. Najpierw należy ściągnąć i zapisać kod (w przypadku AQma LED Control - "Kod do Arduino Nano z obsługą bluetooth").  Tym razem paczkę należy rozpakować (powinna zawierać folder "AQmaLED_vX.X.X" a w nim plik AQmaLED_vX.X.X.ino" gdzie X.X.X to numer wersji). Następnie należy otworzyć Arduino IDE i kliknąć kolejno Plik -> Otwórz

i wybrać rozpakowany plik z roszerzeniem *.ino

Następnie trzeba określić jaki model Arduino będzie wykorzystywany (w tym przypadku będzie to Arduino Nano): Narzędzia -> Płytka: -> Arduino Nano 

Kolejno należy podłączyć Arduino do portu USB w komputerze, jeżęli sterowniki są OK w Narzędzia -> Port pojawi się COMX (gdzie X to numer portu). Nalezy go wybrać. 

Numer portu, lub ewentylany problem ze sterownikami można sprawdzić w "Menadzerze urządzeń", będzie to wyglądać mniej więcej tak:

W razie kłopotów ze strownikami (chipset CH340) można je pobrać tu lub tu

 Jeżeli wszsytko jest OK pozostaje wgrać kod do Arduino, czyli klikająć strzałkę w prawo (lewy górny róg).

Jeżeli mikrokontroler wyposażone jest w dodatkowy kondensator pomiędzy pinem RST a GND, podczas wczytywania kodu, kiedy na dolnym pasku pojawi się napis "Wgrywanie",  należy kliknąć przycisk reset na Arduino.

Posiadacze płyty AQmaBoard mają łatwiej... Wystarczy zdjąć jumper oznaczony na płycie jako "Programowanie"

 

Gratuluje pięknie przygotowanego środowiska programistycznego dla Arduino.