AQma Refill ATO v 2.0 – Automatyczna dolewka –…
Automatyczna dolewka to jedno z najważniejszych urządzeń w akwarystyce morskiej. Obecna wersja sterownika, to efekt wielu zmian, poprawek i udoskonaleń. Jestem z tego projektu bardzo zadowolony i uważam, że jest to jedna z najlepszych ATO na rynku. Czemu urządzenie jest tak niezwykłe?…
Do prawidłowego i bezpiecznego działania wystarczy jeden czujnik pływakowy. Dolewka sprawdza poziom wody, w razie potrzeby włącza pompę dolewki. To jest raczej norma, ale co się stanie gdy na czujnik wejdzie Tectus, albo zablokuje go jakiś glon? „Normalna” dolewka, wyleje całą dostępną wodę, potem uszkodzi pompę, która chodzi na sucho. AQma Refill, po 30 sekundach ciągłej pracy uzna, że coś jest nie tak, wyłączy dolewanie, włączy alarm dźwiękowy (piknięcia buzera) i zacznie migać diodą. Alarm nie będzie piszczał cały czas, ale będzie się włączał co 30 minut, aż do momentu kiedy czujnik zaraportuje prawidłowy stan wody, w tym przypadku kiedy czujnik zostanie oswobodzony z glonów, ślimaków itp.
Co się stanie kiedy braknie wody w komorze dolewki? Sterownik będzie dolewał ile będzie mógł, jednak w końcu pompa zacznie się zapowietrzać i będzie podawać wodę razem z powietrzem. Podobnie jak w powyższym przypadku, po upływie 30 sekund sterownik wyłączy pompę, która w przeciwnym wypadku zaczęłaby pracować na sucho. Włączy się alarm, który będzie powtarzany co 30 minut. Aby dolewka powróciła do normalnej pracy wystarczy aby czujnik zaraportował prawidłowy poziom wody, czyli należy dolać wody, nic więcej nie trzeba robić. Dioda zgaśnie, alarm zostanie wyłączony, dolewka przejdzie w tryb normalnej pracy.
Sterownik działa w oparciu o cykle, czujnik poziomu cieczy testowany jest w określonych odstępach czasu, dopiero kilkukrotne potwierdzenie zbyt niskiego poziomu wody spowoduje włączenie pompy dolewającej. Takie rozwiązanie świetnie się sprawdza, gdy czujnik znajduje się w zbiorniku, gdzie porusza się tafla wody. Zapobiega to zbyt częstemu uruchamianiu dolewki.
Sterownik przygotowany jest do współpracy z dwoma dodatkowymi czujnikami zabezpieczającymi, choć moim zdaniem są one całkowicie zbędne.
Dolewka współpracuje z czujnikiem bezkontaktowym xkc-y25-v, przyklejanym na szybie po „suchej” stronie – podłączenie brazowy +5V, niebieski GND, żólty do Arduino
Dolewka współpracuje również z czujnikami optycznymi, ale moim zdaniem w akwarium morskim to nie jest najlepszy pomysł. Czujniki wiesza się tuż nad taflą wody, osadza się na nich sól i trzeba je czyści. Dla mnie to je dyskwalifikuje.
Sterownik wykorzystuje watchdoga, czyli testuje prawidłowość wykonywania kodu, w razie gdy układ wykryje nieprawidłowa pracę mikrokontrolera, resetuje układ.
Gotowy zestaw dostępny jest do kupienia w sklepie: AQma.pl
Dodatkowe czujniki podpina się pod GND i CH2 i CH3.
W przypadku samodzielnej budowy dolewki, bardzo ważne jest aby Arduino miało nowy bootloader. Nie można pomijać żadnego elementu układu, wszystko jest ważne, każdy rezystor!
Kod do Arduino Nano