Sterownik oświetlenia – AQMA WiFi LED CONTROL
Nowa, zupełnie odmieniona wersja sterownika oświetlenia akwarium AQma WiFi LED Control. Zarządzanie z poziomu interfejsu WEB. Do działania potrzebuje ESP32 i zegara RTC DS3231. Zestaw oprogramowany, przetestowany, wstępnie skonfigurowany i zmontowany dostępny w bardzo korzystnej cenie w sklepie https://AQma.pl/.
Po pierwszym włączeniu serownik uruchomi się w trybie hotspota, Należy włączyć w telefonie/komputerze WiFi i połączyć się z siecią “AQmaLED” z hasłem “aqmaaqma” sieć ta nie będzie miała dostępu do Internetu. Następnie należy wejść na stronę http://10.10.10.10 (koniecznie http) teraz na karcie ustawień można skonfigurować sterownik aby łączył się z domową siecią WiFi (konfiguracja zalecana). Po tej operacji i ponownym uruchomieniu AQma WiFi LED połączy się z siecią i będzie dostępna jak inne urządzenia w domu. Aby ułatwić odnalezienie adresu, który został przydzielony sterownikowi przez domowy router (o ile na karcie ustawień nie został skonfigurowany ręcznie stały adres IP) przez 60 sekund po uruchomieniu urządzenie będzie rozgłaszać przez Bluetooth swój adres IP.
Wystarczy uruchomić wyszukiwanie urządzeń Bluetooth na telefonie, włączyć sterownik i pokazany zostanie link który trzeba wklepać w pasek adresu przeglądarki.
W przypadku budowy sterownika we własnym zakresie zalecam trzymania się schematu, to bardzo istotne i może zaoszczędzić sporo kasy, np. użycie WROOM 32 i nie zastosowanie stabilizatora widocznego na schemacie może skończyć się spaleniem płyty głównej komputera/laptopa podpiętego do portu USB, choć powinna tam być separacja, ale twory z chinlandii wcale nie muszą jej mieć… Wykupiłem chyba wszystkie dostępne wersje ESP32 i różne widziałem ciekawostki, dlatego jeżeli nie chcesz wydawać kasy na gotowy sterownik, robiąc samemu TRZYMAJ SIĘ SCHEMATU. Po pierwszym uruchomieniu (samoróbki) należy na karcie ustawień kliknąć “Przywróć ustawienia fabryczne”.
W sklepie dostępne są gotowe i oprogramowane ESP32, ale jak zwykle za całkowitą darmochę soft można wgrać samemu i to bez żadnego kompilowania, czy znajomości programowania. Na dole strony dostępny jest AQmaUpdateTool-WiFi wystarczy go ściągnąć, uruchomić, podłączyć ESP32 do USB i kliknąć Aktualizuj i to tyle.
Funkcjonalności:
- 8 osobno sterowanych kanałów PWM.
Każdy z kanałów może pracować w trybie manualnym, lub automatycznym. Konfigurować można: nazwę kanału, godzinę włączenia, wyłączenia, długość wschodu i zachodu słońca, a także minimalny i maksymalny procent mocy z jakim ma pracować kanał. Dodatkowo można wybrać kolor który będzie go reprezentował na panelu głównym, jak również dwa zakresy czasowe oświetlenia nocnego i jego moc. W przypadku zakupienia driverów z “odwrotnym” sterowaniem (podając masę na pin sterowania driver daje pełną moc) można to załatwić jednym kliknięciem “Odwróć”.
Oczywiście całość jest responsywna i dostosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.
- Trzy kanały dla przekaźników SSR (7 V – 12 V). Kanały te pracują jako timery z możliwością konfiguracji czterech zakresów czasowych załączenia.
- Sterowanie załączeniem wentylatorów na podstawie temperatury lampy.
- Sterownik może pracować jako Access Point lub jako klient podłączony do domowej sieci WiFi (konfiguracja zalecana). Możliwe jest również ustawienie statycznych adresów IP.
- Możliwe jest jednoczesne korzystanie z interfejsu przez kilku użytkowników. Zmiany reprezentowane są ze skutkiem natychmiastowym (u wszystkich podłączonych użytkowników) bez konieczności odświeżania strony. Teraz po co to jest? Sporo szukałem przyzwoitego wyświetlacza do DIY, ceny są duże a jakość średnia, a już żeby był dobry dotyk itp… Ciężka sprawa. Przydałoby się coś co połączy się z domową siecią WiFi, wyświetli interfejs, w tym przypadku stronę internetową no i żeby może jeszcze miało dotyk… Mam kilka takich urządzeń w szufladzie i pewnie większość z Was też :).
- Interfejs główny ma możliwość ukrycia nieużywanych kanałów. A wygląda tak:
I Przekaźniki SSR (np. do świetlówek na 230 V).
- Trzy profile oświetlenia np. do zdjęć, czy aklimatyzacji.
- Możliwość automatycznego ładowania profili o określonym czasie. Umożliwia to tworzenie bardzo skomplikowanych schematów oświetlenia. Każdy z kanałów ma możliwość przejścia przez trzy osobne cykle wschodów i zachodów z zachowaniem możliwości konfiguracji wszystkich parametrów kanałów.
Dodatkowo:
- Aktualizacja oprogramowania z poziomu interfejsu, po WiFi bez konieczności podłączania kabli.
- Całość oprogramowania i skrypty są “na” sterowniku, nie potrzeba dostępu do Internetu.
- Sterowanie włączeniem wentylatorów wraz z histerezą, na podstawie zewnętrznego czujnika temperatury. Jeżeli brak zewnętrznego czujnika temperatury, sterownik będzie korzystał z wbudowanego czujnika.
- Sterownik współpracuje z inteligentnym domem, możliwe jest korzystanie z API (właśnie je opisuje), aktualnie opracowałem spięcie z Home Assistant, też to opiszę. Pomysł mam taki aby moc niektórych kanałów ustawiała się zależnie od nadprodukcji z PV. Szkoda te waty tracić. Poza tym są trzy kanały SSR, które umożliwiają włączenie bardzo dużych obciążeń (230 V), co też może się przydać.
- Simple dashboard, stan wszystkich kanałów na jednej karcie.
Najnowsza, wersja sterownika AQma WiFi LED Control ver. 2.6.8 (20.08.2024). Jest to skompilowane oprogramowanie dla ESP32, Bardzo prosta instalacja, za pomocą jednego kliknięcia. Wystarczy do USB podłączyć ESP32, uruchomić AQma Update Tool i kliknąć przycisk "Aktualizuj!". Nie wymaga środowiska programistycznego, instalacji bibliotek, kompilacji itp. W folderze WEB_Update znajduje się oprogramowanie do aktualizacji za pomocą interfejsu WEB.
19 KOMENTARZY
Pozdrowienia z Indonezji.
to bardzo piękna praca.
próbowałem wypalić na moim esp, działało idealnie.
szkoda, że nie umiem czytać po polsku… haha,
czy możesz zrobić wersję angielską? Dziękuję
zawsze sukces
Dla przeglądarki to zwyczajna strona, przetłumacz ją.
A jakie przekaźników używać? czy te zwykła nie będą działać? One są na 5V. Jakie polecasz przekaźniki?
Złącza są do przekaźników SSR dużej mocy, coś tego typu https://www.tme.eu/pl/details/ssr-4048zd1/przekazniki-ssr-jednofazowe/qlt-power/
Petarda. !!!!Dzięki za udostępnienie.
Hej.
Aqma na Arduino była fajna ale to jest po prostu mega 😉
Zaciekawileś mnie tym Home Assistant, możesz powiedzieć co i jak, tzn. jak będzie to działać, jakie możliwości?
Hej, tu opis softu dedykowanego do pełnej integracji z Home Assistant https://magu.pl/sterowniki-do-akwariow/aqma-wifi-w-inteligentnym-domu-home-assistant/ jeżeli chodzi o możliwości, to sky is the limit. Ja włączam urządzenia na podstawie nadprodukcji z paneli fotowoltaicznych, ale możesz użyć każdego z dostępnych u Ciebie lub w necie czujników. Możesz włączyć w lampie royal blue jeżeli na setnym piętrze Empire State Building w trzecim oknie od lewej włączy się światło (nie robie sobie żartów). Pamiętaj też że jest trzy wyjścia na przekaźniki/styczniki dużej mocy, co umożliwia podłączenie olbrzymich obciążeń, Właściwie ograniczeniem jest przekrój przewodów domowego przyłącza.
Posiadam starsze wersje sterowników i zawsze były mega, nowy sterownik sztosik i zawsze nieoceniona pomoc.
PS
Czy pojawi się nowa wersja Doser Six wifi ?
Jakim zasilaniem można to zasilić? Czy 12v będzie ok? Jaki maksymalny pobór brązu można puścić na wentylatory chciałbym użyć 3x 12v łącznie 2.1 W. Czy jeżeli chcę użyć kilku zasilaczy do lampy to łącze masy że wszystkich jak to było przy wersji arduino? Kiedy jest planowana finalna wersja z obsługą HA?
Obecna wersja wymaga zasilania od 9 V do 12 V. Maksymalny (teoretyczny) pobór prądu na kanale wentylatorów to 1 A. Masy zasilaczy muszą być połączone. Sterownik z HA już działa, w razie czego proszę pisać podeśle soft.
Poproszę bardzo o soft.
Zainstalowałem sobie testowo na jednym ESP32 i chciałem sprawdzić jak działa integracja z HA.
Ale nie mogę nigdzie znaleść dokumentacji.
A zanim zakupię wersje na ESP i zamienię swoje 2 sztuki z Arduino to chciałem sobie przetestować.
https://magu.pl/sterowniki-do-akwariow/aqma-wifi-w-inteligentnym-domu-home-assistant/
Hej,
bardzo fajnie się zapowiada ten soft, chętnie go wypróbuję. Lubię majsterkować i mam akurat jakieś ESP32 pod ręką to zacząłem analizować schemat ale mam do niego kilka pytań.
Jak rozumiem przekaźniki i złącze na wentylator sterowane są poprzez ULN2803AG, widzę podłączony zegar, przetwornicę step-down AP63205 (stałe 5V na wyjściu), buzer czy złącze na zewnętrzny termometr. Są też oczy wiście wyjścia PWM do sterowania kanałami lampy. Zastanawia mnie tylko po co jest połączenie pinu IO12 poprzez JP1 do masy oraz co to jest SV2 które ma podłączone zasilania zarówno 5V jak i 3.3V bezpośrednio z ESP32 – jakaś drabinka rezystorowa? Jest to z tego co widzę podłączone do pinów Input olny na ESP32. Jaki jest tego cel jeśli można oczywiście wiedzieć?
IO12 będzie obsługiwało wyłącznik, po kliknięciu lampa się wygasi, kolejne kliknięcie rozświetli kanały do zadanych wartości maksymalnych, a dłuższe przytrzymanie spowoduje powrót do automatu. Ale jeszcze nie jest to zaimplementowany w sofcie. Na złączu SV2 będzie w przyszłości obsługa czujników analogowych. Chodzi mi po głowie pomysł pomiaru wilgotności wewnątrz lampy i ewentualne uruchamianie wentylatorów do przewietrzenia. Tylko nie wiem czy to nie przewaga formy nad treścią. Tak czy siak, na ten moment złącze można pominąć, jednak lepiej je wyprowadzić bo pod ten schemat będą wychodziły kolejne softy.
Dzięki wielkie za szczegółowe wyjaśnienia, teraz już wiem co i jak, Zauważyłem jeszcze oglądając “gotowca” z Twojej strony, że jest tam jakiś (strzelam) power mosfet który nie został uwzględniony w schemacie? Chodzi mi o element obok głównego złącza zasilania. Czy planujesz w kolejnych odsłonach softu umożliwić powiedzmy w jakimś trybie “Advanced”, ustawienie nr pinów które są wykorzystywane do sterowania PWM’em (kanały lampy czy FAN)? Możliwość taka pozwoliłaby na zastosowanie Twojego softu pod “innymi schematami”. Przez co soft stał by się troszkę bardziej “uniwersalny”.
Na jakim zasilaniu działa płytka? Jakie zasilanie wejściowe dla płytki można zastosować?
9 -12 V. Zerknij do instrukcji tam są wszystkie potrzebne informacje.
Zamierzałem “zbudować” sterownik w oparciu o poprzedni model na Arduino Nano, ale ta wersja bardziej mi się podoba. Schemat jest dla mnie w miarę jasny, w każdym razie wystarczająco żeby go odtworzyć. Na część moich pytań odpowiedź znalazłem powyżej, ale mam jeszcze kilka. JP3 to jak rozumiem miejsce podpięcia czujnika temperatury typu DS18B20. X1-1 do -3 to miejsce podpięcia wentylatora, ale tylko dwa piny są podłączone, czyli bez sterowania prędkością obrotów. Czy do zasilania ESP32, zamiast AP63205WU nie można by użyć po prostu LM7805, albo LM317 wysterowanego na 5V? Chyba że potrzebny większy prąd, ale wtedy może być też LM350 czy nawet LM338. Zresztą LM-y mogą sterować większymi prądami przez dodatkowe tranzystory. Czy układ ULN2803 nie można by zastąpić innymi układami sterowanymi stanem wysokim/niskim? Przekaźniki, MOSFET-y, etc. podpięte przez optoizolatory żeby chronić ESP32? Pozdrawiam.
LDO 5v używałem w pierwszych wersjach sterownika, ale się bardzo grzeją. Wentylator działa ON/OFF z konfigurowalną histerezą. Można zastąpić układ mosfetami, ale muszą być low logic level.