AQma Refill ATO - Automatyczna dolewka, Arduino Nano

Utworzono: 03 sierpień 2016

 AQma Refill to bardzo prosta do zbudowania i zaawansowana co do funkcji automatyczna dolewka, zbudowana na bazie Arduino Nano.

 W wersji podstawowej należy zmontować układ według schematu, wgrać do Arduino poniższy kod i to koniec pracy :).

 Dolewka działa w dwojaki sposób. Jeżeli czujnik dolewki sygnalizuje niski poziom wody i robi to przez określoną ilość sekund (domyślnie 3, ewentualnie można dostosować w "rDelayStart") to dolewka włączy obwód i będzie go utrzymywać w tym stanie, dopóki nie zostanie zasygnalizowany prawidłowy poziom wody, wtedy dolewka poczeka sekundę i wyłączy obwód.

 Drugi mechanizm „silky smooth refill” oparty jest o cykle. Czujnik dolewki testowany jest co sekundę. Jeżeli dokładnie w chwili testu czujnik będzie wskazywał potrzebę dolewki i taki stan wystąpi zadaną ilość razy (histereza dolewki, "rDelayStart"), w dowolnym okresie czasu i za ostatnim testem czujnik jest zwarty, wtedy dolewka zacznie dolewać, do momentu zaraportowania przez czujnik prawidłowego poziomu wody (reset licznika cykli). Taki mechanizm powinien zadziałać nawet z odpowiednio ustawionym waveboxem, bo kto bogatemu zabroni, montować go w sumpie? Minimalny czas na jaki pompa może się włączyć to około jedna sekunda.

 Schemat podstawowy (kliknij aby powiększyć).

 Teraz wersja bardziej rozbudowana... 

 Dolewkę można wyposażyć w dodatkowe czujniki zabezpieczające, buzzer lub/i diodę alarmową LED (przez rezystor). Zarówno czujnik podstawowy jak i zabezpieczające mają możliwość konfiguracji (czujnik główny w parametrze reverseSensor, pierwszy czujnik zabezpieczający w reverseSecSensor, drugi czujnik zabezpieczający w reverseSec2Sensor). W każdym przypadku według potrzeb można ustawić czy czujnik ma reagować kiedy poziom wody spadnie, czy kiedy poziom wody się podniesie. Rozwiązanie takie daje możliwość umieszczenia (w zależności od konfiguracji) dodatkowego czujnika w sumpie jako zabezpieczenie przed przelaniem (boolean reverseSecSensor = false;), lub nisko w zbiorniku z RO (boolean reverseSecSensor = true;), żeby pompa się nie włączyła na sucho.

 Wyzwolenie któregokolwiek czujnika zabezpieczającego natychmiast przerywa dolewania, dodatkowo włączany jest alarm typu biiip biiip biiip, lub zaczyna migać dioda (albo w przypadku inwestycji w buzzer i diodę alarm będzie migał i piszczał, taki wypas :)). Po zaraportowaniu przez czujniki zabezpieczające prawidłowego stanu, dolewka zaczyna działać normalnie, zgodnie ze swoim przeznaczeniem. 

 Dolewka wyposażona jest w przycisk (microswitch) uśpienia, po naciśnięciu którego zaczyna mrugać dioda sygnalizacyjna (podczas normalnej pracy dioda świeci) i AQma Refill wyłącza pompę dolewki i przestaje reagować na odczyty z czujników. Po upływie zadanego czasu (domyślnie 10 minut, zmienna sleepTime) dolewka zacznie pracować normalnie. Możliwe jest ręczne "wybudzenie" urządzenia poprzez ponowne kliknięcie przycisku uśpienia. Po ręcznym wprowadzeniu urządzenie w stan uśpienia lub wyjściu z niego AQma Refill wyda nosowy, krótki dźwięk beeep (żeby nie trzeba było wsadzać czaszki do szafki z sumpem celem oglądania migającej diody).

 AQma Refill wyposażona jest w funkcję alarmu przed zbyt długim, ciągłym dolewaniem wody.  Jeżeli pompa pracuje dłużej niż zadaną ilość sekund (domyślnie 60, zmienna maxRefillTime) włączony zostanie alarm. Alarm można ręcznie wyłączyć poprzez dwukrotne kliknięcie przycisku uśpienia. Alarm nie deaktywuje się a jedynie zaczyna się ponowne zliczanie jak długo trwa dolewanie, jeżeli będzie ono trwało zbyt długo alarm włączy się ponownie.  

 

Zaawansowany schemat wygląda tak (kliknij aby powiększyć): 

* Zasilacz powinien być transformatorowy i dobrze filtrowany.

* Jeżeli pompa jest na 230V należy stosować moduł przekaźnika półprzewodnikowego SSR  (lub triak). Natomiast w przypadku pompy na prąd stały, można ją podłączyć w ten sposób Tip 120 - Arduino.

* AQma Refill jest w pełni kompatybilna z AQma Board 

 

Załączniki:
Dostęp do URL (AQmaRefill_v1.4.4.zip)AQmaRefill_v1.4.4.zip[Kod automatycznej dolewki do Arduino Nano.]831 Pobieranie2016-11-16